Antakya Medeniyetler Korosu

antakya medeniyetler korosu

Antakya Medeniyetler Korosu, 2008 yılının Nisan ayında birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Medeniyetler Şehri Hatay ‘da kurulmuştur. Bünyesinde 100’ü kadın ve 100’ü erkek olmak üzere iki yüz kişiyi barındırmaktadır.

antakya medeniyetler korosu 3

Koro, 3 farklı dine ve 6 farklı medeniyete mensup olan insanlardan oluşmaktadır. Üç farklı din içerisinde İslamiyet, Hristiyanlık ve Musevilik varken, altı farklı “medeniyet” içerisinde ise sünniler, aleviler, ortodokslar, katolikler, Museviler ve Ermeniler vardır. Kısacası bu muazzam koro içerisinde herkesim den insanı bulabilmek mümkün.

Koro Kimlerden Oluşuyor?

Antakya Medeniyetler Korosu içerisinde her meslek grubundan bir kişiye rastlamak oldukça mümkün. İmam, papaz, haham, doktor, öğretmen, hemşire, manifaturacı, avukat, mühendis, ev hanımı ve daha sayamadığımız nicesi… Bu arada kimlerden oluştuğundan bahsederken kendilerinin profesyonel ses sanatçısı olmadıklarını da eklemek icap eder.

Koro Şefi Sn. Yılmaz Özfırat konuşması esnasında korodaki herkesin amatör ses sanatçısı olduğundan bahsediyor; ancak onları en az bir kere dinlediğinizde bunun yalnızca mütevazılıktan sebep söylenmiş olduğunu düşünmeden edemiyorsunuz.

Antakya Medeniyetler Korosu ‘nun Vizyon ve Misyonu

Kendilerinin vizyon ve misyonlarını doğrudan kendi sayfalarından alıntılayacak olursak:

Vizyonumuz :
Farklı medeniyetler uyum ve barış içinde yaşadığı Antakya’dan yola çıkarak, dünyada evrensel değerler olan gerçeğe saygı ve sevginin hüküm sürdüğü bir yaşamdır. Bu vizyonu geliştirmek için seçtiğimiz yol ise yine evrensel bir dil olan müziktir.

Misyonumuz:
Türkiye’nin tüm değerleriyle tanıtımına katkı sağlamak ve dünya barışına hizmet etmektir. Türkiye kültürünün farklı güzelliklerinin bir araya geldiğinde oluşturduğu eşsiz ahenk, müzikte kendini en belirgin biçimde ortaya koymakta ve koromuz da okuduğu farklı kültürlere ait ilahiler, halk şarkıları ve türkülerle Türkiye medeniyetini yansıtan bir ayna vazifesi görmektedir. Koromuz hoşgörü ve barış kültürünü yaşam vazifesi haline getirmiştir. Amacımız barışın Antakya’dan tüm dünyaya Antakya Medeniyetler Korosu ’nun yükselen sesiyle yayılmasıdır.

antakya medeniyetler korosu 2

Koro Nobel Barış Ödülüne Aday Gösterildi

Antakya Medeniyetler Korosu, 2012 yılında Nobel Barış Ödülü’ne aday olarak gösterilmiştir. Birçok ödüle layık görülen bu muazzam koro aynı zamanda Barış ve Kardeşlik Ödülü ‘ne 2 kez layık görülmüştür.

Son Olarak

Antakya Medeniyetler Korosu ‘nu dinleme fırsatını bir kez bulabilmiş bir kişi olarak sizlere önerim kesinlikle ama kesinlikle en az bir kere onları dinlemelisiniz. Birlik, beraberlik, barış, kardeşlik ve insan sevgisinin fazlası ile hakim olduğu o atmosferi muhakkak tatmalısınız.

1 thought on “Antakya Medeniyetler Korosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: